Наистина ли изкуственият интелект разбира какво казвате?

Наистина ли изкуственият интелект, който наскоро стана част от живота ни, разбира това, което казвате? Ето и любопитните подробности!
В днешно време всички някъде говорят за термина изкуствен интелект. На този етап погледнете Siri на iPhone, Assistant на Android или Alexa. Когато говорим за изкуствен интелект по всяко време, много хора се чудят: Разбира ли изкуственият интелект наистина какво казвате?
Какво е изкуствен интелект?
Когато дадена компания говори за нова технология за изкуствен интелект, това често означава, че машинното обучение се използва за създаване на невронна мрежа. Този термин, който наричаме машинно обучение, е техника, която позволява на устройството да се научи как да се представя по-добре в определена задача.
Не мислете, че ние атакуваме машинното обучение тук, защото машинното обучение е чудесна технология, която служи за много мощни цели. Това обаче не е изкуствен интелект с общо предназначение. Всъщност разбирането на границите на машинното обучение ни помага да разберем защо сегашната ни технология за изкуствен интелект е толкова ограничена.
Изкуственият интелект, който виждаме особено в съдържанието на научната фантастика, е компютъризирана роботизирана система, която може да мисли за нещата и да ги възприема като хора. Ако и двете са изкуствен интелект, можем да се позоваваме на него с различни термини като Мощен изкуствен интелект.
Може ли изкуственият интелект да разбере какво казвате?
Очевидно все още нямаме изкуствен интелект с такъв размер. Още по-лошо, дори не се смятаме за близки с него. Гласовите асистенти като Siri, Alexa или Cortana не могат да ни разберат или да мислят за това, което казваме.
ИИ, които сме обучени да изпълняват определена задача много добре, ако приемем, че могат да предоставят данни, които ще помогнат на хората да се научат. Те се научават да правят нещо, но не могат да разберат какво е то и не могат да мислят за това.
Машинното обучение е свързано с възлагане на задача и оставяне на компютъра да реши най-ефективния начин за изпълнение. Ако попитате гласовия асистент, използвате въпрос като какво ще бъде времето днес, той ще го обработи и ще отговори, като постигне съответния резултат. От друга страна, ако му зададете по-конкретен въпрос, който не е в неговата база данни, той вероятно ще посочи, че не го е разбрал. Той не може да отговори на това, защото вместо да разбере въпроса, който задавате, той е длъжен да търси в базата данни и да ви покаже съответстващата информация.
И така, какво мислите за информацията в това ръководство? Не забравяйте да споделите с нас вашите мнения по темата в раздела за коментари по-долу.