Жените, променящи технологичния свят

Спонсорирани връзки
Ето жените, които са променили технологичния свят с изключителните си постижения в технологиите, инженерството и математиката през цялата история!
Знаете ли, че много от критичните технологии, които използваме днес, са разработени от жени? Ето възхитителните истории на жени, които са променили света на технологиите с изключителните си постижения в технологиите, инженерството и математиката през цялата история.
5 жени, които промениха технологичния свят
- Ада Лавлейс
- Хеди Ламар
- Радия Перлман
- Адел Голдбърг
- Катрин Джонсън
1. Ада Лавлейс: Първият компютърен програмист
Ада, която привлича вниманието с изключителния си успех в областта на математиката от най-ранна възраст, е изобретател на Analytical Engine, сложно устройство, което не се е превърнало в реалност, но съдържа основните елементи на съвременния компютър. В резултат на работата му по проекта Ада е описана като „Първият в света компютърен програмист“.
Всъщност източникът на вдъхновение за изследванията на Алън Тюринг върху първите съвременни компютри през 40-те години бяха бележките и проучванията на Ловлейс за Аналитичния двигател. Така че можем да дължим компютрите и дори смартфоните, които използваме днес, на Lovelace.
Хеди Ламар: Изобретател на Wi-Fi
Австралийският актьор и изобретател Хеди е изобретателят на Wi-Fi технологията, която е почти нашата жизнена сила днес. След нарастващия му интерес към приложните науки по време на първия му брак, той изобретява честотния скачащ спектър по време на войната. Принципите на работа на тази технология по-късно позволиха развитието на Wi-Fi, CDMA и Bluetooth технологии.
Всъщност преди този голям пробив, Хеди се бореше да синхронизира светофарите и да формулира водоразтворими таблетки, за да създаде газирани напитки. Още по-интересното е, че Хеди не е имала никакво технологично обучение и е постигнала това чрез самоусъвършенстване.
3. Радия Перлман: Майка на Интернет
Американският компютърен програмист Radia Perlman е разработчикът на протокола Spanning Tree. Въпреки че по принцип е известен със своето изобретение, той също е имал важни открития и подкрепа в много области като протоколи за маршрутизиране на държавата на връзките. Всички тези открития го представят на света като „Майката на Интернет“.
4. Адел Голдбърг: Първи примери за потребителски интерфейс и Apple
Адел допринесе за развитието на езика за програмиране Smalltalk-80, който вдъхнови първите компютри на Apple. Първоначално той не искаше да споделя работата си, но след това Apple използва този език за програмиране като основа на работната среда на Apple Macintosh, разбира се, в съгласие.
5. Катрин Джонсън: Архитект на космическите пътувания
Катрин, която участва в първите космически полети на НАСА, беше изключително успешен математик. Толкова много, че изигра критична роля в сложни ръчни изчисления и бъдещи космически мисии. На 97-годишна възраст Джонсън е удостоен с президентския медал на свободата, най-високата награда за гражданска чест в Америка.