Южният полюс на Луната кацна за първи път в историята!



katcna lunata

Южният полюс на Луната кацна за първи път в историята!

За първи път в историята беше извършено меко кацане на безслънчевия южен полюс на Луната. Ето всички подробности за мисията! Индийската мисия Chandrayaan-3 беше завършена, когато руският космически кораб Luna 25 успешно направи меко кацане близо до южния полюс на Луната само дни след като се разби, докато се опитваше да кацне в същата зона.

Индия сега е четвъртата страна, която прави меко кацане на Луната и първата, която успешно каца на южния полюс, слабо проучен район на Луната, за който се смята, че съдържа воден лед.

Останалите три държави, Съединените щати, Китай и бившия Съветски съюз, преди това бяха извършили меко кацане близо до екватора на Луната до по-безопасен регион с благоприятни температури и терен и надеждна слънчева светлина за зареждане на устройства, захранвани от слънчева енергия.

Защо Южният полюс на Луната е толкова важен?

За разлика от това голяма част от южния полюс на Луната е изпълнен с дълбоки кратери и басейни, които са постоянно тъмни и тези региони не са виждали слънчева светлина от милиарди години и са изложени на температури до -334 градуса по Фаренхайт (-203 градуса по Целзий) , според НАСА.

Космическият кораб Chandrayaan-3 отне 22 дни, за да обиколи Луната на 5 август, след като стартира от космическия център Satish Dhawan на 14 юли. На 17 август спускаемият модул Vikram, носещ лунното наземно превозно средство Pragyan, успешно се отдели от тласкащия модул в подготовка за днешното меко кацане.

Следващата фаза на мисията Chandrayaan-3 ще включва разполагането на Pragyan за изучаване на местната среда и извършване на различни научни експерименти в рамките на един лунен ден (приблизително 14 земни дни). Те включват използване на рентгенова спектрометрия за определяне на елементния състав на повърхността на Луната.

Подобни публикации

  1. Какво представлява аксолотлът? Какви са характеристиките на аксолотла?
  2. Космическият телескоп на НАСА откри новата планета
  3. Чрез този спътник никога повече няма да сгрешим в прогнозата за времето!
  4. Откриха най-голямото съоръжение в света срещу климатичната криза: каква е технологията за улавяне на въглерод от атмосферата?
  5. Светът става по-топъл: Ще се използва нов цвят в прогнозата за времето!

You may also like...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.