Какво преживяват тези, които са заразени с Covid-19 по време на болестта?
Какво преживяват хората, заразени с Covid-19, по време на инкубацията и болестния процес? Въз основа на известни данни ние сме го съставили за вас.
Какво преживяват хората, заразени с Covid-19 по време на инкубацията и болестния процес? Въз основа на известни данни ние сме го съставили за вас.
Как наблюдава болестта Covid-19?
В момента у нас има 3629 случая и 75 смъртни случая . Въпреки че разпространението на вируса у нас започна малко късно, в света има 532 909 случая и 24 093 смъртни случая . Докато повечето пациенти преживяват процеса с леки симптоми, някои от тях преминават през сериозни и критични процеси. И така, какво се случва през този период?
Инкубационен период
Според данни от изследвания, инкубационният период продължава пет дни със среднопретеглена стойност . Разбира се, трябва да вземете предвид, че болестта е заразна в този процес.
В този процес вирусът първо се установява в клетките и след това навлиза в бърз процес на репликация. Вирусът, който се установява в гърлото, дихателните пътища и белите дробове в тялото ни, използва тези области като репродуктивна фабрика за себе си. На този ранен етап няма симптоми на заболяването.
Въпреки че инкубационният период варира от човек на човек , се изчислява, че той продължава между 2 и 11 дни , а среднопретеглената стойност е 5 дни .
Леки случаи
Според изчисленията леките случаи съответстват на 81 процента от всички пациенти . Докато леките случаи преминават болестта с леки симптоми, повечето от тях може дори да не показват никакви симптоми.
Чести симптоми в тези случаи са висока температура и кашлица. Разбира се, ако трябва да повторим, трябва да подчертаем, че те не са много тежки, но на ниво, което може да бъде поносимо и може да се премине с прости лечения. В някои случаи може да придружава умора, главоболие и болки в гърлото.
Тези симптоми често се облекчават чрез почивка у дома, пиене на много течности и лечение с парацетамол, без дори да е необходима болница. В този процес, който продължава около седмица , хората могат да оставят болестта след себе си с тези симптоми.
Тежки случаи
Според изчисленията тежките случаи съответстват на 14 процента от всички пациенти .
При тежки случаи пневмонията често се придружава от симптоми в леки случаи (треска, кашлица, умора, главоболие, възпалено гърло). Пневмонията, която се среща в някои от тежките случаи, затруднява дишането или предотвратява.
В този случай може да се наложи някои пациенти в тежки случаи да получат дихателна подкрепа.
Критични случаи
Според изчисленията критичните случаи съответстват на 5 процента от всички пациенти .
На този етап тялото не може да отговори на стандартните си изисквания. Съществува сериозен риск от смърт в тялото, което затруднява изпълнението на основните функции. В тези случаи имунната система е извън контрол и започва да вреди на цялото тяло.
Някои ситуации, изпитани през този период, са както следва:
– Опасното спадане на кръвното налягане или отказ на органи може да доведе до септичен шок.
– Прекомерното възпаление в белите дробове води до остър респираторен дистрес и тялото не може да получи необходимия кислород. В резултат на това бъбреците не могат да почистят кръвта и чревните стени са повредени.
– Вирусът причинява неустоимо ниво на възпаление и се появява картината на полиорганна недостатъчност.
В този случай към пациентите се прилагат различни тежки методи на лечение.