Как се прави кълцано кисело зеле?
Как да си направим нарязано кисело зеле у дома?
Киселото зеле е пикантна, богато ароматизирана ферментирала храна, която съдържа много добри бактерии и ензими. Това е евтин и лесен начин да получите разнообразие от здравословни зеленчуци в диетата си. Всичко, което трябва да направите, е зеле и сол. Можете също да добавите други зеленчуци към вашето зеле за вкус. Опитайте моркови, цвекло, ябълки, плодове от хвойна, дафинови листа, копър и семена от кимион.
Нарязани зелета
Традиционен ферментирал зелев продукт, киселото зеле има дълбок, пикантен вкус и е вкусна добавка към много ястия. Но не е нужно да чакате празниците, за да го направите; всъщност можете да направите голяма порция от тази вкусна подправка през цялата година, като просто нарежете една глава зеле и я държите потопена в солена вода, докато стане готова.
Този метод за приготвяне на краут може да бъде толкова прост или сложен, колкото искате, и можете да експериментирате с аромати и съставки, за да създадете своя собствена уникална версия. Можете да добавите настърган джинджифил, копър, чесън, халапеньо, семена от кимион и дори ябълково цвекло към вашето нарязано кисело зеле за допълнителен вкус и интерес.
Започнете, като отрежете външните листа на средно голямо зеле. Това ще помогне да се гарантира, че зелето е чисто и безопасно за ферментация, а също така ще ви даде по-управляем размер за вашето настъргано зеле. След това нарежете зелето на ленти или парчета, които са достатъчно тънки за ядене. Можете да използвате резачка за зеле или да го нарежете на ръка с нож.
След като зелето е настъргано, го смесете с обилно количество сол. Това ще помогне за разграждането на зелето и ще освободи повече течност, когато започне да омеква. След като солта е включена, можете да започнете да масажирате настърганото зеле с ръце или като го начуквате с преса за картофи или трошачка за зеле. Това е чудесен начин да освободите част от соковете в зелето, което ще направи вашето кисело зеле по-пикантно и ароматно.
След няколко минути ще забележите, че настърганото зеле е омекнало и е пуснало част от сока си. Ако киселото зеле е малко по-гъсто, можете да продължите да го набивате със зелетрошачката или да го месите с ръце още няколко минути, докато зелето омекне още повече и пусне повече сок.
Когато зелето е по-меко и гъбесто, насипете го в стерилизирани буркани. Ще трябва да покриете зелето изцяло със солена саламура, за да не изплува върху течността, но ако нямате такива, просто забийте зелев лист върху зелевия лист, за да не изплува.
Бързо кисело зеле как се прави
Киселото зеле е любима подправка за хот-дог, деликатесни сандвичи и други специалитети, вдъхновени от Германия. Също така е чудесна гарнитура за печено свинско и други месни ястия. Приготвянето на домашно кисело зеле не е труден процес, но отнема време. Минималното време, което е необходимо, е около три дни, въпреки че зърното ще продължи да ферментира и ще стане по-вкусно много дни след това.
Най-добрият начин да запазите зеле свежо е да го съхранявате в хладилник. Ако искате да го направите по-преносим, поставете го в буркан и го замразете. Това ще му позволи да ферментира по-бързо. Започнете, като изберете свободно от болести, твърдо зеле от реколтите в средата или края на сезона. Измийте зелето под студена течаща вода и го отцедете добре, преди да го нарежете на кубчета. Изрежете сърцевината на всяка глава и нарежете зелето на тънки филийки с дебелина около четвърт инч.
След това комбинирайте зелето с обилно поръсване със сол в голяма нереактивна купа и втрийте солта в зелето с пръсти. Докато солта разгражда фибрите в зелето, то отделя течност. Тази течност е това, което помага на зеле да ферментира. Ако искате да овкусите зърната си със семена от ким, сега е моментът да ги смесите.
След като зелето е равномерно покрито със сол, опаковайте го в контейнер за ферментация, който е достатъчно широк, за да побере зелето, и висок поне 4 инча. Добавете достатъчно сварена и охладена саламура, за да потопите зелето (около 3 супени лъжици на литър). Закрепете капака на контейнера с тежести, след това завийте малка въздушна система, която се завинтва отгоре на буркана.
Докато краутът ферментира, важно е да го проверявате ежедневно. Ако видите мехурчета, пяна или бяла нагар по повърхността на киселото зеле, това е знак, че процесът работи добре. Изметът може да се отстрани или по време на процеса на ферментация, или преди охлаждане на зеле.
Също така е добра идея от време на време да натискате пафла с буркана с желе. Това ще помогне да изтеглите течността от краута и ще го направите по-компактен. След като краутът придобие еднороден цвят и започне да плува над течността, можете да го преместите в хладилника, за да ферментира.
Зеле в буркан
Киселото зеле е здравословен начин да добавите богати на пробиотици хранителни вещества към вашите ястия. Процесът на ферментация естествено произвежда витамини, антиоксиданти и храносмилателни ензими, за да повиши имунитета ви и да ви помогне да се преборите с болести като настинки, ушни инфекции и стомашни неразположения. Освен това поддържа здравето на сърцето ви, като помага за понижаване на нивата на холестерола и кръвното налягане.
Това също е exотличен източник на фибри и калий, които са важни за цялостното ни здраве. Също така съдържа добри бактерии, пробиотици и млечна киселина, които насърчават оптималното храносмилане и укрепват имунната ви система. Богато е на витамин К2 и калций, което помага за предотвратяване на атеросклероза и намалява риска от фрактури на костите.
За да направите кисело зеле, ще ви трябват зеле и сол, готварска или морска. Предпочитам да използвам нерафинирана, розова хималайска сол, защото е пълна с минерали от океана.
Ще ви трябва и буркан или контейнер, за да съхранявате зелето, докато ферментира. Харесва ми да използвам старомодни глинени глини или пластмасови кофи за храни, които са здрави и твърди, но можете да използвате и стъклени буркани. Ключът е да имате буркан с достатъчно свободно пространство, така че водата и саламурата да не прелеят по време на ферментацията, но не толкова, че да доведе до изсъхване на киселото зеле.
Буркан с въздушен капак е идеален за това, но можете да използвате и обикновен капак, ако нямате такъв. Оставете буркана на хладно и тъмно място поне за една седмица. След това го опитайте и ако смятате, че е достатъчно остър, преместете буркана в хладилника, докато сте готови да му се насладите.
Имайте предвид, че е вероятно краутът да изплува и ще трябва да го удряте няколко пъти на ден, за да сте сигурни, че ще остане потопен. Претеглена чиния върху настърганото зеле работи добре или можете да поставите по-малък буркан, пълен с камъни или мрамори, в гърлото на по-големия буркан, за да не изплува.
Ще искате да ферментирате вашето кисело зеле за минимум 1 седмица и до 4 седмици, в зависимост от вашите лични предпочитания. Колкото по-дълго ферментирате, толкова повече бактерии и млечна киселина ще се развият.
Как се прави кисело зеле?
Зеле в кутия
Киселото зеле е чудесен начин да си набавите здравословна доза витамини C и K, плюс това е пълно с полезни бактерии, които са чудесни за червата ви. И е лесно да се направи у дома.
Всичко, от което се нуждаете, е зеле, сол и съд, който да го държи потопено по време на ферментацията. Можете да използвате глинен съд, стъклен буркан с широко гърло (като литър) или дори найлонов плик с тежести в него, за да направите домашно кисело зеле.
За начало нарежете една глава зеле и я измийте. Трябва да е средно до голямо зеле с хрупкави листа и не прекалено жилаво. Освен това трябва да е без петна и твърд на допир. След като вземете зелето, отрежете сърцевината и го нарежете на тънко. Това улеснява опаковането в буркан без претрупване.
След това добавете настърганото зеле в буркана заедно със супена лъжица сол и обилна капка вода. Затворете буркана и го оставете да ферментира на хладно място за най-малко 5 дни, до три седмици.
След това можете да се насладите на прясното си домашно кисело зеле върху сандвичи, в горещ дип Рубен или дори да го промъкнете в опаковки и салати. Това е вкусна и полезна добавка към всяко ястие!
Можете също така да го направите в тенджера или буркан и да го оставите да ферментира в хладилника до един месец. Ако планирате да направите голяма партида, препоръчвам да използвате керамичен съд. Те са евтини в железарските магазини и специализираните магазини за готвене.
Докато краутът ферментира, важно е да го проверявате от време на време и да отваряте бурканите, за да ги „оригнете“ и да освободите всички газове. След като краутът е сравнително прозрачен с добър хруск и вкус, той е готов за консумация!
Най-разпространеният начин за приготвяне на кисело зеле е да напълните стъклен буркан с широко гърло със зелето и да го залеете със саламура отгоре, колкото да го покрие. След това натиснете надолу, докато цялото зеле се потопи и отгоре се постави тежест за ферментация, за да го задържите.