Как се прави кръводаряване? Какви са условията?
Как се прави кръводаряване? Какви са условията?
Ако искате да спасите нечий живот, като дарите кръв, препоръчваме ви да прочетете внимателно тази статия. Кръводаряването е много важен и чувствителен въпрос. Можете да спасите нечий живот, като дарите кръв. Ако искате да спасите човешки живот и да направите нещо полезно, можете да го направите, като отидете до най-близкия пункт за кръводаряване. Въпросът за кръводаряването, което е много необходимо след природни бедствия като земетресения, е постоянно на дневен ред. Не забравяйте, че можете да спасите живота на жертвите на бедствия, като дарите кръв.
Кой може да дарява кръв?
Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години и над 50 килограма може да дари кръв доброволно. За тези, които ще даряват кръв за първи път, горната възрастова граница е „ненавършени 61 години“.
Къде да дарите кръв?
Можете да дарите кръв в някой от най -близките пунктове за кръводаряване. Кръводарителските центрове, болниците и мобилните пунктове за кръводаряване са част от местата, където можете да дарите кръв доброволно.
Как протича процесът на кръводаряване?
Вашият предпочитан център за кръводаряване ще ви даде формуляр от 4 страници. Тъй като кръводаряването е законен процес, трябва да попълните този формуляр. Съдържанието на формуляра е както следва:
- Формуляр за информация
- Формуляр за регистрация
- формуляр за запитване за кръводаряване
За да може процесът на кръводаряване да протече по здравословен начин, трябва внимателно и точно да попълните този формуляр. Тази форма е много важна, за да не застрашавате здравето както на вас, така и на човека, който се нуждае от кръв.
По време на процеса на кръводаряване по закон е задължително да показвате законно валиден документ за самоличност (шофьорска книжка, лична карта и др.) със снимка, съдържащ вашия BG ID номер. Преди да дарите кръв, не забравяйте да вземете със себе си личната си карта.
Кой не може да дарява кръв?
Хората, които не могат да даряват кръв за цял живот, са както следва:
- Тези , които са имали хепатит B и хепатит C.
- Болните от СПИН .
- Тези с автоимунно заболяване.
- Тези с хеморагична диатеза (склонност към кървене).
- Пациенти с хроничен бронхит.
- Пациенти с хроничен нефрит и пиелонефрит.
- Тези със злокачествени заболявания.
- Пациенти с епилепсия .
- Трансплантация на тъкан и орган от труп: Тези, които имат трансплантации на бъбреци, сърце, черен дроб и всички видове трупни тъкани и органи.
- Сърдечни заболявания; Аортна стеноза, аневризма, кардиомиопатия, коронарна тромбоза. Хронична сърдечна недостатъчност, Аритмия (Анамнеза за тежка сърдечна аритмия или аритмия, изискваща лечение),
- Анамнеза за миокарден инфаркт, Инсталиране на сърдечен стент.
- Хронична бъбречна недостатъчност.
- Хронична чернодробна недостатъчност/цироза.
- Диабет (диабет): Ако използват инсулин, те не могат да бъдат кръводарители
- Тези, които са претърпели стомашна резекция.
Хората, които временно не могат да даряват кръв са както следва:
- Абсцес. Ако са изминали три дни след възстановяване и завършване на лечението, може да се вземе кръводаряване.
- Татуировка ; 12 месеца кръводаряване не се приема.
бижута за пиърсинг ; 12 месеца кръводаряване не се приема. - Ваксинираните с атенюирани бактерии и вируси: Не могат да даряват кръв 4 седмици (варицела, жълта треска, морбили, рубеола, полиомиелит, паротит) Ваксинираните срещу мъртви бактерии се приемат, ако лицето е добре. Тези, които са били ваксинирани срещу хепатит B: Кръв не се взема в продължение на 1 седмица, за да се предотврати фалшива положителна реакция.
- Акупунктура ; Временно отказан за 12 месеца.
- Употреба на алкохол ; Кръводарителя не трябва да е под въздействието на алкохол. Кръв може да се дарява 12 часа след прием на алкохол.
- При поява на кървене по време на стоматологично лечение, поставяне на фасети, вадене на зъб или каквато и да е стоматологична интервенция, кръводаряването се отлага най-малко 7 дни.
- Ако няма кървене при повърхностни интервенции като пломба или почистване на зъбен камък, кръводаряването се отлага с 1 ден.
- Алергии (кожни); Кръводаряване може да се вземе 1 ден след пълно възстановяване. Ако няма локална чувствителност при кожни алергии и тя не е в областта на флеботомията, кръводаряването не е вредно. Инжектирането на антихистаминово лекарство се изчаква 1 ден
- Употреба на антибиотик: Може да бъде донор 48 часа след последната употреба на антибиотик.
Употребата на аспирин не пречи на кръводаряването. Не трябва да се приема в рамките на 5 дни само при вземане на кръв за тромбоцити или тромбофореза. - Пациентите с остеомиелит могат да даряват кръв 5 години след пълно възстановяване.
- Астма ; Кръводаряване се приема, ако е безсимптомно, не получава перорална кортикостероидна терапия и ако астматичният пристъп не е свързан с емоционален стрес. Лечението с инхалаторни кортикостероиди само по себе си не предотвратява кръводаряването.
- Треска, грипоподобна; При грипоподобни състояния с температура над 38°C се приема кръводаряване 2 седмици след изчезване на симптомите.
- Главоболие/замаяност; кръводаряване може да се вземе поне един ден след възстановяване.
- Синдромът на поликистозния бъбрек сам по себе си не пречи на кръводаряването, здравето на донора трябва да бъде оценено.
- Лице с бруцела; Те могат да станат доброволци по кръводаряване две години след пълно възстановяване.
- Диария-диария; След пълно възстановяване и изчезване на симптомите се очакват 3 дни.
- Екзема; Ако няма лезия в областта на флеботомията, може да се даде кръв.
- Фобии; особено тези, които имат фобии като виждане на кръв или поставяне на игли, се изчакват, докато бъдат лекувани.
- Пациентите със сифилис могат да даряват кръв 1 година след възстановяване.
- Ухапвания от животни ; Очаква се до възстановяване при домашните и неболните животни.
- При други животни се изчаква до 12 месеца след ухапването. Раната трябва да бъде излекувана по време на кръводаряването. Ако е ваксиниран срещу бяс, не може да бъде кръводарител 12 месеца. Ако е използвал имуноглобулин против бяс, не може да бъде кръводарител 12 месеца. Ако се разбере, че животното не е бясно след ваксинация; лице е прието за дарение.
- Тези с анамнеза за хепатит А и хепатит Е ; Временният отказ се дава до 1 година след пълно възстановяване.
- Хипертония; Ако кръвното налягане е в допустими граници с или без лекарства, кръводаряването е приемливо, ако няма усложнения от хипертония.
- Тези, които са имали остър гломерулонефрит, могат да дарят 5 години след оздравяване.
- Хипертиреоидизъм/хипотиреоидизъм; Кръводаряването е приемливо, ако функцията на щитовидната жлеза е нормална.
- Анамнеза за хипотония; Кръводаряването е приемливо, ако кръвното налягане е в допустимите граници.
- Кръвопреливане: Донорите, които получават кръв или кръвни продукти, не могат да даряват кръв в продължение на 1 година
- Самонараняване ; Кръводаряване не се приема 12 месеца от последното събитие.
- Малария; те могат да даряват кръв 3 години след провеждане на лечението.
- Хората с анемия могат да даряват кръв 6 месеца след края на лечението.
- Хирургия: Кръводаряване не се взема в продължение на 1 година след големи операции.
- Хората, на които са направени ендоскопски и колоноскопски изследвания, не могат да даряват кръв 12 месеца.
- Тези с псориазис;. ако не е заразен, няма лезия в областта на флеботомията и не получава лечение с Etretinate (tegison).
Съображения след кръводаряване
- Не забравяйте да си починете в зоната за почивка след приключване на кръводаряването.
- Внимавайте да консумирате храни/напитки като минерална вода и бисквити, тъй като те са богати на минерали след кръводаряване.
- Пийте много вода , за да сведете до минимум загубата на течности.
- Ако пушите, направете почивка за известно време. Пушенето непосредствено след кръводаване може да причини гадене и световъртеж.
- Не трябва да вдигате тежести. Препоръчително е да си направите почивка от тренировката за 1 ден.
- Не пийте алкохол след кръводаване.
- Не ходете на места с високи температури като турски бани и сауни.
- Шофьорите на търговски превозни средства, операторите на машини, пилотите, професионалните групи, работещи на високи места, трябва да си вземат почивка от работата си 24 часа след кръводаряване.
Стигнахме до края на нашето ръководство за кръводаряване. Това е всичко, което имаме да споделим за кръводаряването. Надяваме се да ви е било полезно. Дарявате ли кръв редовно? Смятате ли да дарявате кръв от сега нататък? Споделете вашите мисли с нас в коментарите. Не забравяйте да следвате KakSePravi за незабавен достъп до съдържание като това, актуални новини за игри и технологии.